EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

ESAS SOSYAL KURUCULAR KURULU BAŞKANI EMİNE SABANCI KAMIŞLI’DAN GSO’YA ZİYARET

ESAS SOSYAL KURUCULAR KURULU BAŞKANI EMİNE SABANCI KAMIŞLI’DAN GSO’YA ZİYARET [18.09.2018]

Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı Emine Sabancı Kamışlı, Gaziantep Sanayi Odası’nı (GSO) ziyaret ederek Esas Sosyal Sorumluk tarafından yürütülen, “İlk Fırsat Programı” hakkında GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve Yönetim Kurulu Üyelerine bilgi verdi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Esas Sosyal’in çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve takdirle karşıladıklarını belirtti. Esas Sosyal’in özellikle okuldan mezun olmuş gençlerin işe geçiş süreçlerine sunmuş olduğu katkılardan dolayı önemli bir işlevi yerine getirdiğini dile getiren Konukoğlu, Gaziantep Sanayi Odası olarak İlk Fırsat Programı’na destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.
GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de konuşmasında, yetişmiş eleman ve nitelikli personel ihtiyacına dikkati çekti. Ünverdi, GSO bünyesinde kurulan Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nin (GSO-MEM) hem sanayicinin personel ihtiyacını karşıladığını hem de her yaş grubundan insana meslek kazandırdığını ifade etti. Üniversite bitirmiş gençlerin iş bulma konusunda yaşadığı sorunların altını çizen Ünverdi, okumuş gençlerin kendilerini geliştirmeleri, ifade etmeleri ve iş piyasasına dahil olmaları noktasında yürütülen her projenin mutluluk verici olduğunu ve gerçekleştirilecek işbirlikleri ile bu süreci devam ettirmek istediklerini söyledi.
Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı Emine Sabancı Kamışlı da sunum eşliğinde, verdiği bilgilerde, Esas Sosyal’ın, Şevket Sabancı ve Ailesinin hayırseverlik geleneğinin üzerine inşa edilen sosyal yatırımlarının kapsamını genişletmek ve yönetmek amacıyla 2015 yılında kurulduğunu hatırlattı.
Sabancı, İlk sosyal yatırım alanının gençlik ve istihdam olarak belirlendiğini ve uygulama modeli olarak da İlk Fırsat Programı’nın hayata geçirildiğine işaret ederek, “İlk Fırsat, üniversiteden yeni mezun gençlere iş deneyimi kazandırmak ve onları iş hayatına hazırlamak üzere tasarlandı. Program, üniversiteden yeni mezun gençlerin sivil toplum kuruluşlarında 12 ay boyunca tam zamanlı istihdam edilmelerinin maliyetini karşılıyor ve böylece gençler, muhasebe, insan kaynakları, bilgi teknolojileri, kurumsal iletişim gibi meslek alanlarında işbaşı deneyimi kazanıyorlar. Ek olarak, İlk Fırsat Akademi'de 200 saatin üzerinde Dünya Ekonomik Forumu'nun önerdiği 21. yüzyıl becerileri, İngilizce dil desteği, Microsoft Office programları gibi yeni mezun bir gencin okuldan işe geçişi için özel tasarlanmış eğitimler veriliyor. Mentorluk programı ve teknik/mesleki seminerle gençler iş dünyasında fark yaratmak üzere hazırlanıyorlar” dedi.
Bugüne kadar, 21 farklı STK’da çalışmak ve İlk Fırsat Programı’na katılmak için 5 bin 500 gencin başvuruda bulunduğunu belirten Sabancı şöyle devam etti:
“Yeni mezunlara özel tasarlanmış bir insan kaynakları seçme değerlendirme sürecinden geçen 60 genç programa kabul edildi. Katılan gençlerin yüzde 97’si 12 aylık programı tamamladı. Mezun olan katılımcıların yüzde 83'ü programı tamamladıkları ay STK ve özel şirketlerinden iş teklifi aldı; yüzde 97'si programı tamamladıktan sonraki üç ay içinde, bilgi işlem, danışmanlık, enerji, iletişim, kültür-sanat, perakende, sivil toplum, tekstil, vergi gibi farklı sektörlerde yeni islerine başladılar.”
2018 yılında programa katılan 25 gencin, Aralık ayında programı tamamlayacaklarını aktaran Sabancı, “2019 adayları için başvuru süreci 5 Ekim tarihine kadar gerçekleşecek. İlk Fırsat Programı mezunlarını daha yakından tanımak, 2019 başvuru süreçleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler, www.ilkfirsat.org.tr internet adresinden bilgi edinebilirler” diye konuştu.
Gençlere fırsat eşitliği sağlanması durumunda neleri başardıklarını görmek için şirketlerin İnsan Kaynakları yöneticilerini İlk Fırsat katılımcı ve mezunlarıyla tanışmaya davet eden Sabancı konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bu gençlere mentorluk yaparak, söyleşiler gerçekleştirerek, iş mülakatları sürecinde değerlendirerek bu genç yetenek havuzundan yararlanmalarını istiyoruz. 2018’de Kurumsal Destek Programımızı başlattık. Esas Sosyal desteğine ek, özel sektör kurumları da “İlk Fırsat Programı Kurumsal Destekçisi” olarak finansal destek vererek Program’ın daha çok gencin hayatına dokunmasını sağlıyorlar. İnanıyoruz ki toplumsal bir sorun olan genç işsizliğine çözüm ancak iyi kurgulanmış bir modelin her ölçekteki kurumun ihtiyaçlarını giderecek şekilde uygulanması ve kurumların da sisteme dahil olması ile gerçekleşecek.”
Konuşmaların ardından GSO Meclis Başkanı Adil Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ziyaret anısına Sabancı’ya yöresel işlemeli kahve takımı hediye etti.
Daha sonra GSO Mesleki Eğitim Merkezi’ni de ziyaret eden Emine Sabancı ve berberindeki heyet burada meslek atölyelerini dolaşarak kursiyerlerle sohbet etti.

 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 752 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
ESAS SOSYAL KURUCULAR KURULU BAŞKANI EMİNE SABANCI KAMIŞLI’DAN GSO’YA ZİYARET5465475475478.jpg
 567567567(6).jpg
 57567568568(1).jpg
Önemli Duyurular
KONSİYE SATIŞ SİSTEMİ HK
Son Tarih: 28.06.2019
CIIE 2019 FUARI HK.
Son Tarih: 30.09.2019
ETSG SEKTÖR DUYURUSU
Son Tarih: 28.05.2019
UKRAYNA SEMPOZYUMU HAKKINDA
Son Tarih: 30.05.2019
MOZAMBİK'TEKİ PROJELER
Son Tarih: 29.05.2019
FAS GÜMRÜK UYGULAMALARI HK.
Son Tarih: 31.05.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
TEBRİZ'DE DÜZENLENECEK FUARLAR
Son Tarih: 25.05.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)19
Bugün:6
Toplam:28126946
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.