EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ GSO’NUN PROJELERİNİ BASIN TOPLANTISI İLE ANLATTI

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ GSO’NUN PROJELERİNİ BASIN TOPLANTISI İLE ANLATTI [25.09.2018]

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve Yönetim Kurulu Üyeleri düzenlenen basın toplantısında GSO'nun yeni ve devam eden projelerini anlattı.

GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM), GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Cevdet Akınal, Ferhan Sağım, yönetim kurulu üyeleri ve Genel Sekreter Kürşat Göncü ile basının karşısına geçen Ünverdi, devraldıkları bayrağı yukarı taşımak için gece gündüz demeden çalışacaklarını söyledi.
Önceki yönetim kurulu başkanları, yönetim kurulları ve meclis üyelerinin Gaziantep ve ülkemiz için canla başla çalıştıklarını kaydeden Ünverdi, “Bizler de bayrağı daha yukarı taşımak, Gaziantep’imize ve ülkemize değer katmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 
Toplantıyı çok daha önce yapmayı arzu ettiklerini ama gündem yoğunluğundan ancak bu güne kısmet olduğunu dile getiren Ünverdi şöyle devam etti:
“Malum ülke olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz ve bu süreçte sizler de çok önemli bir işlevi yerine getiriyorsunuz. Tüm güçlüklere rağmen doğru bilgiyi kamuoyuna ulaştıran, toplumun işiten kulağı, gören gözü olan siz değerli basın mensuplarına özverili çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.”
İşletmelere vizyon katacak, üretim süreçlerini geliştirecek, ihracatı artıracak pazar araştırmaları üzerinde çalışmalar yaparak projeler geliştirdiklerini ifade eden Ünverdi konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Bugün burada Gaziantep Sanayi Odası olarak, ekonomide yaşanan gelişmeler karşısında sanayimizi, üretimimizi, istihdamımızı ve ihracatımızı artıracak bazı projelerimizi paylaşmak için yönetim kurulu üyelerimizle birlikte sizlerin karşısına çıktık. Ülke olarak daha önce de çok kriz yaşadık ve hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. İnşallah el ele vererek bugünkü sıkıntıları da atlatacağımıza inancımız tam. Müreffeh bir ülke olmak istiyorsak kısa, ortaya ve uzun vadede stratejik adımlar atmamız, insana yatırım yapmamız ve günün teknolojilerine ayak uydurmamız gerekiyor. Bu kapsamda GSO olarak geçmişten günümüze iş dünyamızın sesi olmaya ve ülkemizi yukarı taşıyacak projeler geliştirmeye devam ediyoruz.”

-GSO MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ’Nİ 2017 YILININ NİSAN AYINDA ÜLKEMİZE KAZANDIRDIK


Nitelikli iş gücü yetiştirme ve buna bağlı olarak sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılama noktasında hayati önem taşıyan GSO Mesleki Eğitim Merkezi Projesini 2017 yılının Nisan ayında ülkemize kazandırdıklarını aktaran Ünverdi, “GSO’nun koordinatörlüğünde, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın destekleri ve Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün işbirliği ile kurduğumuz bu merkez, 11 bin metrekare kapalı alana sahip ve içerisinde 20 atölye/laboratuvar ve 28 eğitim salonu bulunuyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) destekleriyle atölyelerin kurulduğu merkezimizde, uluslararası çalışma örgütü (ILO), Uluslararası Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Alman Uluslararası işbirliği kurumu (GIZ) ile işbirliği çerçevesinde farklı alanlarda mesleki eğitim programları gerçekleştiriliyoruz. GSO-MEM’de sanayinin mevcut çalışan personeline meslek geliştirme eğitimleri, meslek sahibi olmak isteyen gençler, kadınlar engelliler, göçle Gaziantep’e gelen ve dezavantajlı gurup olarak nitelendirilebilecek tüm işsizlere meslek edindirme eğitimleri, işletmelere kurumsallaşma eğitimleri, çalışanlara kişisel gelişim eğitimleri, mesleki yeterlilik sınavına girecek olan kişilere de yeterliliğe dayalı eğitimler veriyoruz. Şu ana kadar da yaklaşık 2 bin 200 kişiye eğitim verdik” şeklinde konuştu.

-“GAZİANTEP SANAYİCİ İŞBİRLİĞİNDE MESLEKİ EĞİTİM PROJESİ (GASİMEP)”

Mesleki eğitim konusunda GSO olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirilen “Gaziantep Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi (GASİMEP)” hakkında da bilgi veren Ünverdi konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Proje kapsamında okul çağında olan öğrencilere ve okul çağını bitirip de meslek sertifikası olmayan, meslek edinememiş kişilere meslek eğitimi veriyoruz. Proje kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde, bilgisayarlı makine imalatı, metal doğrama, kaynakçılık, iç mekan ve mobilya teknolojisi, iş makinaları, endüstriyel bakım onarım, iplik üretim, gıda kalite kontrol ve gıda işleme alanlarında öğrenci alımı yapılarak sistem uygulanmaya başlayacak. Sınıfların 16, kişi kontenjanın da sınırlı olduğu projeyle Gaziantep’te mesleki ve teknik eğitim ile özel sektör arasındaki iş birliği ve ilişkilerin güçlendirilmesi, mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılması, sanayinin kalifiye personel probleminin ortadan kaldırılması, mesleği olmayan okul eğitimi dışında kalmış kişilerin istihdama kazandırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. GASİMEP Projesine dahil olacak öğrencilerin, 9. sınıfı bitirmiş ve mesleki beceri testinden (mebet) geçmiş olması gerekiyor. Mebet testinden geçen öğrencilerin mesleği ortaya çıkarılarak, yetenekleri doğrultusunda ilgili alana yerleştirilmesi, ilgili firma ile eşleştirilerek sözleşme imzalaması da şartlar arasında bulunuyor. Mesleki beceri testi ile meslekleri belirlenen personel öğrenciler işletme ile eşleştirilerek kayıt yapmaya hak kazanacak. İşletme tarafından asgari ücretin üçte biri oranında eğitimleri süresince maaş alacak. Personel öğrencilerin SGK primleri devlet tarafından ödenecek. Eğitimler boyunca yemek, kıyafet, ulaşım, eğitim materyalleri, sosyal etkinlik gibi tüm masrafları proje tarafından karşılanacak. GASİMEP Projesinde başarılı olan bireyler, işletmelerde istihdam edilecek. Proje sınavlarında başarılı olan personel öğrenciler, kalfalık, ustalık, iş yeri açma ve meslek lisesi diploması almaya hak kazanacak. Bu sene 10. sınıfta okuyan 114 öğrenciye mesleki eğitim vereceğiz. GSO üyesi 40 firmamız mesleki eğitim projesinde yer almak için başvuruda bulundu. Ayrıca projeye sadece meslek lisesi öğrencileri değil, bir farklılık olarak, başka okullarda okuyan lise öğrencileri de başvurabiliyor. Mesleki eğitim konusunda ayrıca; meslek edindirme, meslek geliştirme, üniversite ve yükseköğretim mezunlarının pratik kazanmasını, işletmeye adapte olmalarını sağlayacak eğitim imkanları sunuyoruz. Bunların yanında KOBİ, işletme sahipleri, üst düzey yöneticiler için girişimcilik, yöneticilik, vizyon ve liderlik eğitimleri veriyoruz.”

-“KOBİ VERİMLİLİK VE EĞİTİM MERKEZİ PROJESİ”

Sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından model fabrika kurulacak 5 ilin geçtiğimiz hafta açıklandığını anımsatan Ünverdi, önceki dönem ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in himayelerinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve MC Kınsey firması ile yürütülen ‘Gaziantep Sanayi Dönüşüm Projesinin sonuçlarından birisinin de KOBİ Verimlilik ve Eğitim Merkezi’nin kurulması olduğunu belirterek, “Bu proje imalatçı KOBİ’lerin operasyonel verimliliğini artırma hedefi olan model fabrika kurulmasıyla öncelikle yalın dönüşüm ve sanayi 4.0 ilkelerinin uygulama hedefi olan dijital dönüşüm alanlarında uygulamalı eğitim ve danışmanlık sağlamak amacıyla kurulacak. 2 yıldan fazla yürüttüğümüz çalışmayla Gaziantep’in model Fabrikası’nı Gaziantep Sanayi Odası olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte hayata geçireceğiz. Model Fabrika’nın maliyeti 12,5 milyon TL olarak belirlendi ve bu maliyetin önemli bir kısmını madat Projesi kapsamında UNDP karşılayacak. İlk olarak biz bu projeyi geliştirirken sayın valimiz Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Fadıloğlu ve Şahinbey Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tahamzoğlu’na sunduk. Sayın bakanımız Mehmet Şimşek ile başlayan sürecin neticesinde, geçtiğimiz hafta Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın açıklamasıyla çalışmalarımızın karşılığını görmekten büyük mutluluk duyduk. Bu proje ile dijital dönüşüm, verimlilik, endüstri 4.0, yalın dönüşüm, tasarım, öğren ve dönüş, yaparak öğrenme gibi sanayide dönüşüm sürecine GSO olarak ev sahipliği yapacağız. Model fabrikamız Gaziantep sanayisinde teknoloji ve dijital dönüşüm sürecinde önemli bir üs haline gelecek. Böylesi bir projede Gaziantep’in de olması aslında geçmişten günümüze bir gelişim sürecinin de devamı olarak okunabilir. Gaziantep sanayisi, ihracatı ve istihdam gücü ile bölgenin lokomotif kentidir” görüşlerine yer verdi.
Ünverdi, son dönemde Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi ve Hassa-Dörtyol Tünel Projeleri, Gaziantep’in mesleki eğitimde pilot il seçilmesi gibi gelişmelerin ardından model fabrika projesinin de ete kemiğe bürünmesiyle birlikte bölge sanayisi açısından entegre bir dönüşüm süreci yaşanacağına vurgu yaparak, bu dönüşümün katma değeri artıracak ve ülke ekonomimize önemli katkılarda bulunacağının altını çizdi.
Model fabrikanın ayrıca yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği gibi konularda çalışanların bilgi ve becerilerini artırma imkanı sunacağını kaydeden Ünverdi, “Gerçek bir üretim ortamında katılımcılara bir fabrikanın daha verimli olması için gereken tüm prosesleri yaparak öğrenme imkanı sağlayacak. Çalışanlar gerçek üretim hatlarında öğrenerek ve uygulayarak öğrenme imkanı bulacaklar. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü Verimlilik Uygulamaları Dairesi Başkanı Sayın Mustafa Kemal Akgül’ün geçtiğimiz hafta Salı günü GSO’ya yaptığı ziyarette, model fabrika kurulacak iller arasında alt yapı ve mental olarak Gaziantep’in en hazır kentler arasında yer aldığını söylemesi bizleri ayrıca sevindirdi” dedi.

-KADIN GİRİŞİMCİ DESTEK MERKEZİ PROJESİ”

Gaziantep Kadın Girişimci Destek Merkezi Projesi’nin (KAGİDEM) çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini dile getiren Ünverdi, “Gaziantep’te kadın girişimciliğin desteklenmesi, kendi işlerini kurarak iş dünyasına girişimci olarak girmek isteyen kadınların işletmelerini kurma süreçleri ile birlikte belirli bir dönem boyunca desteklenmesi amacı ile ilimizde Kadın Girişimci Destek Merkezi kurulması planlandı. Merkezde kadın girişimci adaylarının eğitilmesi ve ihtiyaç duydukları konularda desteklenmesi ön görülüyor. GSO, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı iş birliğinde hayata geçirilecek olan merkezin inşaatı başlamış olup, 2019 yılı başında hizmet vermesi planlanıyor. Binanın kaba inşaatı bitmiş durumda ve çalışmalar hızla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

-“GSO E-TİCARET ATAĞI PROJESİ”

‘GSO E-Ticaret Atağı Projesi kapsamında üyelerin ‘gsotrade.com’ web sitesi aracılığıyla yeni pazarlara açıldığını belirten Ünverdi, proje ile ihracat rakamlarının çok daha yukarılara taşınacağını kaydetti.
Ünverdi, projede şu ana kadar 250’nin üzerinde firmanın yer aldığını ve proje kapsamında düzenlenen eğitimlere 150 firmanın katıldığı bilgilerini verdi.
Adnan Ünverdi, girişimleri neticesinde Gaziantep Oğuzeli Havaalanı Islah Organize Sanayi Bölgesi’nin Organize Sanayi Bölgesi olduğunu kaydederek, “Havaalanı Sanayi Bölgesi” olarak anılan bölgemiz, yaklaşık 100 firma ile 2 bin 500 kişiye istihdam imkânı sağlıyor. Yerleşim alanlarından uzak olması nedeniyle tam bir sanayi bölgesi yapısında olan bölge için odamız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, “Islah Organize Sanayi Bölgesi” başvurusunda bulunmuş, yapılan çalışmalar neticesinde 2016 yılı içerisinde bölge “Islah Organize Sanayi Bölgesi” olarak ilan edilmiş, odamızın girişimleri ile bu ay içerisinde de normal OSB statüsü kazanmıştır” şeklinde konuştu.
GSO tarafından bugüne kadar 10 Ur-Ge Projesi geçekleştirdiklerini ve 6 projenin halihazırda devam ettiğini belirterek, “Makine metal, kimya, plastik, gıda ve tekstil sektörlerine yönelik düzenlenen bu kümelenme projeleri kapsamında sektörlerin ihtiyaç analizleri yapıldı, dış ticaret ve rekabetçilik temalı eğitimler ve danışmanlık programları düzenlendi, 20'den fazla ülkeye sektörel ticaret heyetleri düzenlendik ve alım heyetlerini şehrimize getirdik” dedi.
GSO Yönetim Kurulu başkanı Ünverdi, 4-7 Ekim tarihlerinde GSO ve İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından Gaziantep’te ilk defa İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı gerçekleştirileceğini hatırlatarak konuşmasını şu şekilde tamamladı:
“Buıldeast Yapı, İnşaat, Dekorasyon Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı ve eş zamanlı olarak düzenleyeceğimiz Gayrimenkul Gaziantep Emlak, Konut Projeleri ve Finansman Fuarı’na şimdiden hepinizi davet ediyorum. Katılımınızdan ötürü teşekkürlerimi sunuyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.”

 

 


 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 1010 defa görüntülendi.
   
Indirilebilir Dosyalar
GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN ÜNVERDİ GSO’NUN PROJELERİNİ BASIN TOPLANTISI İLE ANLATTI568568568.jpg
Önemli Duyurular
KONSİYE SATIŞ SİSTEMİ HK
Son Tarih: 28.06.2019
CIIE 2019 FUARI HK.
Son Tarih: 30.09.2019
ETSG SEKTÖR DUYURUSU
Son Tarih: 28.05.2019
UKRAYNA SEMPOZYUMU HAKKINDA
Son Tarih: 30.05.2019
MOZAMBİK'TEKİ PROJELER
Son Tarih: 29.05.2019
FAS GÜMRÜK UYGULAMALARI HK.
Son Tarih: 31.05.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
TEBRİZ'DE DÜZENLENECEK FUARLAR
Son Tarih: 25.05.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)30
Bugün:7623
Toplam:28126685
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.