EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

TÜRKİYE EKONOMİSİ GÜNCEL DURUM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GSO-MEM’DE YAPILDI

TÜRKİYE EKONOMİSİ GÜNCEL DURUM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GSO-MEM’DE YAPILDI [07.03.2019]

 Türkiye Ekonomisi Güncel Durum Değerlendirme Toplantısı, AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin katılımı ile Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) gerçekleştirildi.

Toplantıya Nurettin Canikli’nin yanı sıra Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Topçuoğlu ile sanayici ve işadamları katıldı. Gündeme dair ekonomik gelişmelerin istişare edildiği toplantıda, iş dünyasının yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla şehirleri gezerek sanayici ve imalat sektörü temsilcileri ile bir araya geldiklerini kaydetti.

Sorunları yerinde tespit edip hızla çözüm üretmek istediklerini dile getiren Canikli, “Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında başlayan ve 2019 yılının ilk aylarına kadar devam eden dalgalanmalı bir süreç yaşadık. Bu süreçte döviz piyasasında da birtakım hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Ama son dönemde bu dalgalanma da büyük oranda sakinleşti. Bu fırtına döneminde sanayicimiz ciddi bir mücadele içerisine girdi. Tabi bu dalgalanmalar sonrasında sanayimizin bir fotoğrafını çekmek, kimse herhangi bir zarar gördü mü görmedi mi, görmüşse bunu belirlemek ve çözmek için bu buluşmaları gerçekleştirmek istedik” dedi.

Türkiye'de ithalat, normal kriterlere göre olması gerekenden fazla olduğunun altını çizen Canikli, “Oysa Türkiye'de üretimi yapılan birçok kaliteli ürünün ithal edildiğini görüyoruz. Son aylarda cari açıkta ciddi bir düşüş söz konusu. Bu çok önemli bir gelişme. Bu gelişme 6-7 aydır da sürüyor. 2019 rakamları da bu süreci destekliyor. İhracatımız artarken, ithalatımız düşüyor. Buna bağlı olarak Türk ekonomisinin önemli kalemi olan cari açıkta düşüş söz konusu. İthalatın azalmasına bağlı olarak cari açıkta yaşanan düşünün nedenlerinden birisi de talepteki düşüştür. Bunu açıkça ortaya koymak gerekiyor. Yani bunun anlamı şu; yarın yeniden talepler baskısı oluştuğunda talep artışı, ithalatı kamçılayabilir. Bu da dış ürünlere yönelebilir. O yüzden yapının düzeltilmesi ve dönüştürülmesi gerekiyor. Bu gelişmeler güzel ama talep normale döndüğünde aynı eğilim devam eder mi, o konuda ciddi soru işaretleri var. Geçmiş yıllarda bunu yaşadık. O nedenle ithalata bağımlılığın, hatta ithalata tiryakiliğin azaltılması gerekir” diye konuştu.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de konuşmasında, Gaziantep’in Türkiye ekonomisindeki yerine dikkat çekerek, “Gaziantep dünyanın 180 ülkesine ihracat yapan bir şehirdir. 2018 yılını 7 milyar dolar ihracatla kapatan Gaziantep, 2019 yılının ilk iki ayında ise Türkiye ortalamasının üzerinde ihracat yapma başarısını göstermiştir. Geçen yıl 7 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantep 5 milyar dolar da ithalat yaparak bu anlamda da dış ticaret fazlasıyla cari açığın azalmasına katkıda bulunmuştur. Gaziantepli sanayiciler olarak bizler Dünya'da Türkiye, Türkiye’de Gaziantep düsturuyla şartlar ne olursa olsun çarları döndürmeye çalışıyoruz. Bu amaçla bölgemizin çılgın projesi olan Gaziantep ile Kilis arasındaki 50 milyon metre kare alana Polateli-Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi’ni kuruyoruz” şeklinde konuştu.

Sanayicilerin yaşadığı sorunları başlıklar halinde anlatan Ünverdi, genel sorunlar ve sektörlere ait talep ve beklentilerin yer aldığı raporu Nurettin Canikli’ye sundu.  

Yapılan konuşmaların ardından AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli işadamlarının sorularını yanıtladı.

Program sonunda Nurettin Canikli’ye plaket takdiminde bulunan Ünverdi, “Firmaları bire bir ziyaret ederek, sorunları yerinde inceleyen ve yaşanan sorunların çözümüne yönelik çalışmalarından dolayı Sayın Nurettin Canikli’ye çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 618 defa görüntülendi.
   
Indirilebilir Dosyalar
TÜRKİYE EKONOMİSİ GÜNCEL DURUM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GSO-MEM’DE YAPILDI213354153446.jpg
Önemli Duyurular
KONSİYE SATIŞ SİSTEMİ HK
Son Tarih: 28.06.2019
CIIE 2019 FUARI HK.
Son Tarih: 30.09.2019
ETSG SEKTÖR DUYURUSU
Son Tarih: 28.05.2019
UKRAYNA SEMPOZYUMU HAKKINDA
Son Tarih: 30.05.2019
MOZAMBİK'TEKİ PROJELER
Son Tarih: 29.05.2019
FAS GÜMRÜK UYGULAMALARI HK.
Son Tarih: 31.05.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
TEBRİZ'DE DÜZENLENECEK FUARLAR
Son Tarih: 25.05.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)34
Bugün:7615
Toplam:28126677
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.