EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

TİCARET ELÇİLERİ PROJESİ TANITILDI

TİCARET ELÇİLERİ PROJESİ TANITILDI [14.03.2019]

Üniversite – Sanayi İşbirliği çerçevesinde Gaziantep Üniversitesi’nde eğitim – öğretim gören yabancı uyruklu öğrencilerin Gaziantep Sanayi Odasına kayıtlı firmalarla eşleştirilmesi amacıyla GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ve GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi tarafından Rektörlük Senato Toplantı Salonunda “Üniversite – Sanayi İşbirliği Kapsamında” Ticaret Elçileri İşbirliği Protokolü imzalandı.

Protokol töreni sonrası GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanlık Binası Konferans Salonunda devam eden etkinlikte; Gaziantep Üniversitesi ile Gaziantep Sanayi Odası arasında gerçekleşecek olan Ticaret Elçileri Projesi tanıtım toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “Bu proje ile uluslararası öğrencilerimiz bu konuda eğitim aldıkları üniversitelerinde kendilerini daha değerli hissedecekler ve biz onlara daha büyük katma değer kazandıracağız” dedi.

Sadece eğitim vermeyip aynı zamanda öğrencilere kendi alanlarıyla ilgili saha deneyimleri oluşturacaklarını, böyle bir eğitim modelinin dünyada olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Gür, “Bu eğitim modelinin çekirdeği atıldığı için mutluyum. 180 Ülkeye ihracat yapan bir Gaziantep sanayicisinden bahsediyoruz. Üniversitemizde 107 ülkeden 4 binin üzerinde uluslararası öğrenci var. Hedef belli oldu 180 ülke. Bu 107 ülkedeki gençlerimiz daha fazla gayret edecekler ve kendilerini bu konuda aynı zamanda öğrencinin ötesinde pazarlamacı, halkla ilişkilerce ve lojistikçi gibi yetiştirecekler” şeklinde konuştu.

BU PROJEYE YÜREĞİMİZİ KOYDUK

Prof. Dr. Gür konuşmasında; “GSO Başkanı Adnan Ünverdi ile bu projeyi konuştuğumuzda harika bir proje olduğunu gördük. O da yüreğini koydu, üniversitenin yöneticisi olarak bende yüreğimi koydum. Çünkü çıktısı hemen ortaya çıkacak net projelerden birisi bu. Bu proje bir yıl içerisinde Türkiye gündemine oturacak ve bu proje Türkiye gündeminde aynı zamanda model teşkil edecek” diye konuştu.

SOSYAL OLUN, CESARETLİ OLUN

Prof. Dr. Gür konuşmasının devamında öğrencilere seslenerek şunları söyledi: “Siz sadece burada okuyup Gaziantep Üniversitesi gibi Türkiye’nin en kaliteli ve dünyanın yüksek sıralamasında olan bir üniversitesinden diploma almayacaksınız. Aynı zamanda burada belki kazanç elde edip ailenize yardım götüreceksiniz. Sanayicim açısından Afrika’nın herhangi bir ülkesi veya Ortadoğu’nun bir ülkesinde, okyanusun ortasındaki adalardaki bir ülkede oraya ben bir ticaret yapacağım ama kiminle bağlantı kuracağım, kiminle görüşebilirim bunu düşünmeyecek artık. İhracat yapacağı ülkeyi seçtiği zaman bize onun bilgisi Sanayi Odası tarafından gönderilecek. Bu konuda o ülkeden öğrencim var mı yok mu? Hemen varsa o öğrenciyle sanayimizi eşleştireceğim ve orayla ilgili detaylı bilgileri almış olacağım. Bu konuda sosyal olun, cesaretli olun. Elbette ki hata yapacaksınız, bilerek ve devlet güvenliğini tehdit eden herhangi bir hata yapmadığınız müddetçe bunların hepsi geçici şeylerdir. Deneyimi böyle kazanacağız.”

ÜNVERDİ: GÖNÜLLÜ TİCARET ELÇİLERİMİZ OLACAKLAR

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de konuşmasında, gelişen teknolojilerle birlikte dünyada hızlı bir değişim yaşandığına değinerek, şunları dile getirdi:

“Temelinde eğitim ve bilim olmak üzere, bunun bir sonraki aşaması olan üretim ve pazarlama bu süreçte en önemli sacayağını oluşturuyor. Ekonominin belirleyici etken olduğu günümüz dünyasında üretmiş olduğunuz katma değeri, bir şekilde pazara sunmak ve talep oluşturmak zorundasınız. Burada da iletişimin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Doğru yöntemi belirleyen, köprüler kurabilen ülkeler; ticari, sosyal ve kültürel paylaşımları ile birbirlerinin gelişimine de katkıda bulunuyor. Ülke olarak köklü geçmişimizle dünyanın dört bir yanında hem vatandaşlarımız, hem de dostlarımız var. Bunun yanında ülkemizde ve şehrimizde eğitim gören çok sayıda yabancı uyruklu misafir öğrencimiz bulunuyor. İşte, “Ticaret Elçileri Projesi” ile biz bu kardeşlerimizi gönüllü ticaret elçileri tayin ederek, kendi ülkeleri ile ticari köprüler kurabileceğimize inandık ve paydaşlarımızla birlikte bugün burada projemizin ilk adımını atıyoruz.”

YENİ PAZARLARA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ

Proje aracılığıyla Gaziantep’te eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler ile firmaları bir araya getirmek istediklerini kaydeden Ünverdi, şu bilgileri verdi:

“Yapılacak olan eşleştirme faaliyetleri ve işbirliği çalışmaları sonucunda, Gaziantepli firmaların global pazarlar, tedarikçiler ve partnerler bulmaları sağlanırken; yabancı uyruklu öğrencilerimizin de kendilerini geliştirme, ülkemizi ve şehrimizi daha yakından tanıma fırsatı bulabileceklerine inanıyoruz. Bu kapsamda Gaziantep Sanayi Odamız ile Gaziantep Üniversitemiz arasında bir protokol imzaladık. Buna göre, Gaziantep’te öğretim gören yabancı uyruklu öğrencilerin; akademik, ülke ve lisan bilgileri ile Gaziantep Sanayi Odası’na kayıtlı ihracatçı firmaların tecrübeleri eşleştirilerek, karşılıklı kazanım ilişkisinin kurulmasını sağlamayı hedefliyoruz. Yabancı uyruklu öğrencilerimizin, doğup büyüdükleri ülkeleri temsilen odamızın ticaret elçisi projesine katılmaları ve projeye katabilecekleri yetkinlikler ile işletmelerimize önemli katkılarda bulunacaklarına inanıyoruz. Bilindiği üzere kentimiz bir sanayi kenti ve ihracattaki başarımızla her zaman gurur duyuyoruz. Şu an Amerika’dan Afrika’ya kadar 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Eminim Ticaret Elçileri Projemiz de Gaziantep ihracatının daha da artmasına, ticaret köprülerinin kurulmasına vesile olacak, bunun yanında sosyal, kültürel anlamda da diğer ülkelerle bağlarımızı güçlendirecek. Birkaç yıl içerisinde de model bir proje olarak eminim ki yurt geneline yayılacak.”

GAÜN Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Metin Bedir ve Prof. Dr. Şehmus Demir’in de katıldığı etkinlikte açılış konuşmaları sonrasında Gaziantep Sanayi Odası tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi. Sonrasında projenin detayları hakkında katılımcılara bilgi verildi.
 Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 696 defa görüntülendi.
Diger Haber Dökümanlari
   
Indirilebilir Dosyalar
TİCARET ELÇİLERİ PROJESİ TANITILDIDSC_6673.jpg
 DSC_6711.jpg
 DSC_6748.jpg
Önemli Duyurular
KONSİYE SATIŞ SİSTEMİ HK
Son Tarih: 28.06.2019
CIIE 2019 FUARI HK.
Son Tarih: 30.09.2019
ETSG SEKTÖR DUYURUSU
Son Tarih: 28.05.2019
UKRAYNA SEMPOZYUMU HAKKINDA
Son Tarih: 30.05.2019
MOZAMBİK'TEKİ PROJELER
Son Tarih: 29.05.2019
FAS GÜMRÜK UYGULAMALARI HK.
Son Tarih: 31.05.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
TEBRİZ'DE DÜZENLENECEK FUARLAR
Son Tarih: 25.05.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)23
Bugün:7574
Toplam:28126636
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.