EnglishItalianoFrançais中文Русский

gaziantep

sanayi

gaziantep sanayisi

sanayi odaları

gaziantep kültür

gaziantep turizm

gaziantep iş imkanları

sanayi üniversite

sanayi işbirlikleri

sanayici

sanayi üretimi

organize sanayi

gaziantep'te yaşam

gaziantep coğrafyası

Gaziantep uçak seferleri

Gaziantep Teknopark

Gaziantep Serbest bölgesi

Gaziantep genç girişimciler kurulu

Gaziantep kadın girişimciler kurulu

Gaziantep istiklal madalyası

gaziantep'in konumu

gaziantepliler

gaziantep kültür turizmi

gaziantep'te iş olanakları

gaziantep'te fırsatlar

gaziantep tarihi

gaziantep evleri

gaziantep baklava

gaziantep yemekleri

gaziantep insanı

gaziantep iklimi

gaziantep hava durumu

gaziantep trafik

gaziantep ulaşım

gaziantep yaşam

sanayi ürünleri

sanayi atıkları

gso atık bülteni

sanayici vasfı

Yeni Yatırım alanları

MAHİR ELLER PROJESİ ÇALIŞANLARINIZI ÜCRETSİZ BELGELENDİRİYOR

MAHİR ELLER PROJESİ ÇALIŞANLARINIZI ÜCRETSİZ BELGELENDİRİYOR [20.03.2019]

Birlikte Yaşamak ve Çalışmak: Suriyelilerin Türkiye Ekonomisine Entegrasyonu - kısa adıyla Mahir Eller Projesi, TOBB öncülüğünde ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ortaklığında Avrupa Birliği Bölgesel Güven Fonu (MADAD) kapsamında başlatılmıştır.

Proje, Suriyeli nüfusunun yüksek olduğu 12 ilde (Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Kilis, Mardin, Mersin, Şanlıurfa), bu illerdeki Odalar tarafından TOBB koordinasyonunda ve TEPAV işbirliğinde uygulanmaktadır.

Mahir Eller Projesinin temel amacı, geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve vatandaşlarımızın istihdam edilebilirliklerini, mevcut mesleki becerilerinin belgelendirilmesi suretiyle artırmaktır. Proje kapsamında yapılacak faaliyetler ile faydalanıcıların ekonomik ve sosyal hayattaki konumlarını güçlendirerek, Türkiye’de ekonomik büyümeye katkı sunmalarını kolaylaştırmak hedeflenmektedir.

Belirlenen hedef doğrultusunda söz konusu illerde ikamet eden vatandaşlarımızın ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin beceri haritası ortaya çıkartılacak, işverenlerin beceri talepleri belirlenecek ve bir mesleği olan kişilerin yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mesleki yeterlilik sınavlarına girmeleri sağlanacaktır.

Sınav başvuru ve belgelendirme ücretlerinin tamamı proje bütçesinden karşılanacaktır.

Proje kapsamında, sınavda başarılı olup MYK mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan belirli sayıda kişi için istihdam garantisi sunulmaktadır. Mesleki yeterlilik belgesi alabilecek durumda olan geçici koruma altındaki Suriyelilere işe yerleştirilmelerini takiben veya öncesinde Türkçe eğitimi verilecektir.

Proje illerinde faaliyet gösteren işverenlerin proje kapsamında mesleki yeterlilikleri belgelendirilmiş kişileri istihdam etmelerini teşvik etmek amacıyla istihdam ettikleri kişiler için asgari brüt ücretin %10’u ve SGK işveren primlerinin tamamı, (en fazla) 6 ay boyunca proje bütçesinden karşılanacaktır. İşverenlerin, geçici koruma altındaki Suriyelileri istihdam etmekten doğacak çalışma izni masrafı da yine proje bütçesinden karşılanacaktır.

Mahir Eller Projesi kapsamında yapılacak mesleki yeterlilik sınavlarına katılmak için belgelendirilebilir bir mesleki yeterliliğe sahip olunması yeterlidir. İşsizler, hâlihazırda istihdamda olanlar ve mezuniyet durumundaki meslek lisesi öğrencileri Projenin faydalanıcıları arasındadır.

Hâlihazırda istihdamda olan faydalanıcıların belirlenebilmesi için bireysel başvurunun yanı sıra bu kişileri istihdam eden işverenlerin başvurusu da kabul edilecektir.

Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz soru formu, mevcut çalışanlarının MYK mesleki yeterlilik belgesi almasını isteyen firmalardan talep toplamak için tasarlanmıştır.

Projeden yararlanabilecek kişi sayısı kontenjanla sınırlıdır. Bu nedenle başvuran her firmanın çalışanlarının “Mahir Eller Projesi” kapsamında belgelendirme sınavlarına girmesi garanti edilmemektedir.

Sınavların Nisan - Aralık 2019 döneminde yapılması öngörülmektedir. Ayrıntılı sınav takvimi, talepler toplandıktan sonra başvuru sayısına göre belirlenecek ve ilgili firmalar bu doğrultuda bilgilendirilecektir.

SON BAŞVURU TARİHİ: 22 MART 2019

Proje ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.mahirellerprojesi.com/tr web sitesinden Bilgi Bankası bölümlerini inceleyebilirsiniz. Hazirlayan: GSO BASIN YAYIN
E-Mail:basin gso.org.tr
Bu haber 520 defa görüntülendi.
   
Indirilebilir Dosyalar
MAHİR ELLER PROJESİ ÇALIŞANLARINIZI ÜCRETSİZ BELGELENDİRİYOR43543554646.png
Önemli Duyurular
FAS GÜMRÜK UYGULAMALARI HK.
Son Tarih: 31.05.2019
ŞANLIURFA SEMPOZYUMU
Son Tarih: 25.04.2019
NAMİBYA İHALE DUYURUSU
Son Tarih: 27.04.2019
SITIC AFRICA 2019
Son Tarih: 20.06.2019
26. TİRAN ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 23.11.2019
GÜNEY AFRİKA'DA PROJELER HK
Son Tarih: 27.04.2019
TEBRİZ'DE DÜZENLENECEK FUARLAR
Son Tarih: 25.05.2019
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019
Son Tarih: 31.05.2019
53. SFAX ULUSLARARASI FUARI
Son Tarih: 27.06.2019
AUTOMECHANIKA DUBAI 2019 FUARI
Son Tarih: 10.05.2019
Haberler
Arşivdeki haberler
Bu ay en çok okunanlar
Bu yıl en çok okunanlar
ODAMIZ HİZMET KALİTESİNDEN MEMNUN MUSUNUZ?
Ziyaretçiler
Aktif :(son 1dk.)29
Bugün:5027
Toplam:27850617
16.02.2006'da sıfırlanmıştır.