loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

B2B DİJİTAL TİCARET PLATFORMU PROJESİ

Sayın Üyemiz,

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Building Markets (BuMa) ve seçkin üniversiteler iş birliğiyle yürütülmekte olan “B2B Dijital Ticaret Platformu Projesini” desteklemektedir. Projenin temel amacı, Gaziantep'teki küçük ve orta ölçekli işletmelerin üretkenliğini artırmak ve şehrimizin çeşitlilik içeren ekonomik yapısındaki girişimcilik potansiyelini güçlendirmektir.

Gaziantep yaklaşık 11 milyar dolar ihracat ve 7 milyar dolar ithalat rakamı ile, 18 milyar dolara varan bir dış ticaret hacmine sahiptir. 2023 yılında dünyanın 181 ülkesine ihracat yapılmıştır. Türkiye’de en fazla ihracat yapan 6. İl konumundadır.

Building Markets (BuMa) ve seçkin üniversiteler iş birliğiyle yürütülmekte olan “B2B Dijital Ticaret Platformu Projesini” ile Gaziantep'teki firmaların yeni alıcılar bulmak için bağlantı kurmasına, var olan bağlantılarını güçlendirmesine olanak sağlayacak dijital bir ihracat platformu kurulması hedeflenmektedir.

Bu dijital platformun, işletmelerin ihracatını artırmaya yönelik olarak, benzer ürünler üreten, farklı ihraç noktalarına gönderim yapan veya ihracatı olmayan firmaları bir araya getirip firmalar arasındaki iş birliğini teşvik etmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda yürütülen akademik projede yer alan araştırmacılar şehrimizdeki firmalarla anket çalışmaları yürütülmektedir. Bu proje, Massachusetts Institute of Technology (MIT) merkezli J-PAL ekonomik kalkınma araştırma merkezi tarafından yürütülmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Detaylı Bilgi İçin

ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE PAZAR GELİŞTİRME BİRİMİ