loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

Bangkok'ta Elektrikli Tren Güzergahı İnşaatı İhalesi

Sayın Üyemiz,

Dış Temsilciliklerimizden alınan bilgiler doğrultusunda, Tayland Devlet Demiryolları (SRT) tarafından 67,5 milyar Baht değerinde dört elektrikli tren güzergahı inşaatı için 2021 sonuna kadar ihaleye çıkılacağı açıklanmıştır.

Bahse konu Kırmızı Hat, SRT'nin Bang Sue Grand Tren İstasyonu aracılığıyla kuzey ve batı Bangkok arasında geniş bir kentsel ve banliyö tren ağı oluşturma planının bir parçasıdır. Dört hat uzantısı, 10,2 milyar Bahtlık Taling Chan-Salaya bölümü, 6,57 milyar Bahtlık Rangsit-Thammasat uzantısı, 6,64 milyar Bahtlık Taling Chan-Siriraj bölümü ve Bang Sue'yu Hua Lamphong'a bağlayan 44,1 milyar Bahtlık "kayıp halka" projesini içermektedir.

Ulaştırma Bakanı Saksayam Chidchob, hattın inşaatının 2025 yılına kadar tamamlanabilmesi için SRT’ye doğru müteahhitleri bulma talimatı verdiğini söylemiştir.

Bakan tarafından, SRT'nin inşaat masrafını ödemek için Tayland Gelecek Fonu aracılığıyla kredi alacağını ve sağlanacak fonun halihazırda Kamu Borç Yönetimi Ofisi tarafından gözden geçirildiğini dile getirmiştir.

Kırmızı Hattı işletmek ve bakımını yapmak (O&M) için özel bir müteahhit bulma ihalesinin daha sonra yapılacağını ve SRT'nin kamu-özel ortaklığı (PPP) modelini incelediğini de sözlerine eklemiştir.

Diğer taraftan, Tayland’da kanunlar gereği tüm ihalelerde Tayland’da yerleşik firma olma şartı aranmaktadır. Bu sebeple, projelerle ilgilenen firmalarımızın ya Tayland’da ofis açması ya da Tayland’da yerleşik firmalarla ortaklık kurarak ihalelere başvurması gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.