loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

CEZA İNFAZ KURUMU KÜTÜPHANELERİ İÇİN KİTAP BAĞIŞ KAMPANYASI

Sayın Üyemiz,

Ceza infaz kurumlarının tamamında kütüphane bulunmaktadır ve hükümlü ve tutuklular istedikleri yayını talep ederek okuyabilmektedir.

Ceza infaz kurumu kütüphanelerinde 1.330.000 adet yayın bulunmaktadır.2022 yılında, hükümlü ve tutuklularca ceza infaz kurumu kütüphanelerinden 2.126.271 adet kitap ödünç alınmıştır.

Hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları, kütüphaneleri etkin olarak kullanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri amacıyla hazırlanan “Adalet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı İş Birliği Protokolü” 24 Ekim 2019 tarihinde imzalanmıştır. Bu protokol ile birlikte, hükümlü/tutuklular halk kütüphanelerindeki 17 milyon yayına erişim imkanına kavuşmuştur.

Protokol’ün imzalandığı günden bugüne kadar halk kütüphanelerinden toplam 600.960 adet kitap ödünç alınmıştır.

Ceza infaz kurumlarında temel eğitimden yükseköğretime, sosyal ve kültürel etkinliklerden iş ve meslek eğitimlerine, psiko-sosyal yardım programlarından manevi rehberlik eğitimine kadar birçok alanda iyileştirme faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu itibarla, hükümlü ve tutuklu yoğunluğunun olduğu kampüs yerleşkelerinde kitaba erişim noktasında herhangi bir aksama yaşanmaması adına müstakil Adalet Halk Kütüphaneleri kurulması kararlaştırılmış olup 4 adet Adalet Halk Kütüphanesinin kurulma çalışmaları devam etmektedir.

Hükümlü ve tutuklular tarafından yeni ve güncel yayınlara ulaşmaları için 2021 yılında “Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası “düzenlenmiş olup, 256.376 kitap toplanmıştır

Yayınevleri ve vatandaşların yoğun talebi üzerine yeniden kitap bağış kampanyasının yapılması kararlaştırılmıştır.

10.01.2023.15.02.2023 tarihleri arasında sürecek kampanyaya vatandaşlarımız il/ilçe merkezlerinde ve adliyelerde kurulacak stantlara kitap bağışı yapabileceklerdir.

Kargo yolu ile kitap bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız için Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu – İstanbul Yolu 13.Km. Hava Müzesi Karşısı No:448 Şaşmaz/Yenimahalle /ANKARA adresinde kitap toplama merkezi oluşturulmuştur.

 

BAĞIŞ STANDLARI:

  1. Gaziantep Adalet Sarayı Ek Hizmet Binası(Gaziantep Açık Ceza İnfaz Kurumu Standı)
  2. Gaziantep Üniversitesi Kampüsü (Şehitkamil Açık Ceza İnfaz Kurumu Standı)
  3. Sanko Park AVM (Gaziantep L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Standı)

 

AYRINTILI BİLGİ VE GÖNDERİMLERİNİZ İÇİN:

Gaziantep Açık Ceza İnfaz Kurumu

Zeytinli Mah. Gaziantep Adliyesi Arkası Şehitkamil/Gaziantep

Telefon: 03423223733

Faks: 03423223732

Eposta: abbgaziantep@acikadalet.gov.tr

 

Söz konusu bağış etkinliğine katılımlarınızı rica eder, bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,