loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

ŞEHİRLERARASI UÇAK, TREN, OTOBÜS GİBİ SEYAHATLERDE HES KODU KULLANIMI HAKKINDA

Şehirlerarası uçak, tren, otobüs gibi seyahatler, 4 Haziran’dan itibaren Hayat Eve Sığar uygulamasından HES kodu alınarak gerçekleştirilebilecek.

Alınan kod 15 gün boyunca geçerli olacak. 4 Haziran tarihine kadar ise seyahat izin belgesi kullanılmaya devam edilecek. Giriş çıkış yasağı olan iller için ise "seyahat izin belgesi" alınması da gerekiyor.

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kod ile seyahat edilebilecek. Seyahatlerde sağlık kontrolleri ise firma çalışanları tarafından gerçekleştirilecek. Sonradan bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında bu kod sayesinde temas ettiği kişilerin takibi yapılabilecek.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 2 farklı şekilde alınabiliyor. İlk olarak Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilebilir ardından da “HES kodu oluştur” bölümüne tıklanarak kod alınabilir.

 

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Bir diğer seçenek ise cep telefonundan HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılmalı ve 2023’e SMS atılmalı.

Bunun ardından vatandaşlar kendilerine verilen kodla birlikte seyahat edebilecekler.

TÜM UÇUŞLAR İÇİN HES KODU ALMAK ZORUNLU MUDUR?

Şu an için sadece Türkiye’deki tüm iç hat uçuşları için HES kodu alması gerekmektedir.

DIŞ HAT BAĞLANTILI İÇ HAT UÇUŞLARI İÇİN HES KODU ALMAK ZORUNLU MU?

Şu an için dış hat bağlantılı iç hat uçuşları için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

HES KODU İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

-HES kodunuzu alırken toplam seyahat sürenizin tamamını kapsadığına dikkat etmelisiniz. Hem gidiş hem de dönüş tarihlerinizi kapsayacak şekilde birden fazla HES kodu almanız gerekebilir.

-Her yolcunun farklı HES kodu alması gerekmektedir.

-0-2 yaş aracılığındaki yolcuların HES kodu alması zorunlu değildir.

-65 yaş üstü yolcuların ise özel izin belgesi alması gerekiyor. Bu izne göre, bu vatandaşların gittikleri şehirde en az 1 ay ikamet etmesi gerekecek. Seyahat izin belgesi talepleri E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.