loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

Yeşil Dönüşümde Örnek Çalışma Yapan Üyemiz "Sönmez Plastik"

Sayın Üyemiz,

Avrupa Birliği (AB), 11 Aralık 2019 tarihinde açıkladığı Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) ile 2050 yılında iklim-nötr ilk kıta olma hedefini ortaya koymuştur. AB, bu hedefe ulaşmak için yeni bir büyüme stratejisi benimseyeceğini ve tüm politikalarını iklim değişikliği ekseninde yeniden şekillendireceğini açıklamıştır. Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum kapsamında, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na ilişkin genelge 16 Temmuz 2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanmıştır.

 Ülkemizin yaptığı çalışmalara ilave olarak; Odamız, firmalarımızın AB ile ticarette sorun yaşamamaları için, firmalarımızı bilgilendirmek ve firmalarımızın AB Yeşil mutabakat sürecine uyumlarında strateji belirlemelerine katkı sağlamak amacıyla yeşil dönüşüm çalışmalarımızı sürdürmektedir. AB’ ye ihracat yapan üyelerimiz 2026 yılından itibaren emisyon değeri yüksek ürünler için sınırda karbon vergisi ödeyebileceklerdir. Söz konusu yaptırımların uygulanmaması için firmalarımızın üretimlerinde emisyon düşürücü faaliyetlerde bulunması gerekmektedir.

Bu çerçevede üye firmamız olan Sönmez Hammadde Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti. çevre dostu çalışmalarıyla diğer üyelerimize iyi örnekler teşkil etmektedir.

Firmanın  tüm araçları elektrikli araçlardır. Ayrıca bu araçlar için güneş enerjisinden beslenen şarj istasyonları kurulmuştur. Bölgenin en büyük GES projelerinden birisine sahip olmaları, Almış oldukları Güvenli Yeşil Bina Belgesi, Enerji Kimlik Belgesi ve Kalite Belgelerinin yanı sıra firma bünyelerindeki kentsel donatılar da enerji verimliliği, yeşil dönüşüm konularındaki hızlı uyum ve ilerleyişlerinin bir göstergesi olmuş durumdadır.

Sönmez Hammadde Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti. ye ait iyi uygulamalarının olduğu dökümanlar sizlerin de AB Yeşil Mutabakata uyum ve yeşil dönüşümün süreçlerinize örnek olması açısından ekte bilginize sunulmuştur.

Ayrıca siz değerli üyelerimiz; firmalarınızda yeşil dönüşüm, sürdürülebilirlik, enerji verimliliği konularında iyi uygulamalarınız varsa diğer firmalara örnek teşkil etmesi adına bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıntılı Bilgi ve İrtibat İçin

İlgili kişi: Nurşah ÇELİKLER

Tel: 0342 221 09 00 Dahili: 237

E-posta:  nursah.celikler@gso.org.tr

 

 

Ekli Dosyalar