loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

EKİM AYINDA GAZİANTEP’İN İHRACATI YÜZDE 7,7 ARTTI

EKİM AYINDA GAZİANTEP’İN İHRACATI YÜZDE 7,7 ARTTI

Gaziantep’in Ekim ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,7 oranında artışla 705 milyon 445 bin dolar olarak gerçekleşti.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı verilere göre Gaziantep’in Ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,7 oranında artışla 705 milyon 445 bin dolar olarak gerçekleştiğini, Ocak-Ekim döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 artışla 6 milyar 192 milyon 631 bin dolara ulaştığını kaydetti.

Gaziantepli sanayicilerin her koşulda verdiği mücadele ile ihracattaki başarısını sürdürdüğünü dile getiren Adnan Ünverdi “Gaziantep Ekim ayı itibarı ile en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını artıran 5 il arasında yer aldı. İller bazında bakıldığında Ekim ayında İstanbul, Bursa, Sakarya, Manisa ve Denizli’de gerileme yaşanırken, Gaziantep ihracını yüzde 7,7, Kocaeli yüzde 2,3, İzmir yüzde 0,6, Ankara yüzde 12,7, Hatay yüzde 30 artırdı” dedi.

Ünverdi sektörlere göre bakıldığında ise Gaziantep’ten Ekim ayında en fazla ihracat yapılan ürünler arasında halı, tekstil, kimyevi maddeler ve mamullerinin ilk sıralarda yer aldığını belirterek, makine aksamları ihracatında yüzde 58, mobilya kağıt ve orman ürünlerinde yüzde 28,9, halı ihracatında ise yüzde 10 oranında artış yaşandığını söyledi.

Ülkeler bazında Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan ve Birleşik Krallık’ın başı çektiğini ifade eden Ünverdi, Ekim ayında Gaziantep’ten Libya’ya yapılan ihracatın yüzde 57,7, Suudi Arabistan’a yüzde 34,6, Birleşik Krallık’a yüzde 26,7 arttığını dile getirdi.

Gaziantep, Ekim ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sırada yer aldığını aktaran Ünverdi, “2018 yılı Ocak-Ekim döneminde ise Gaziantep’ten 5 milyar 689 milyon dolar değerinde ihracat yapılmıştı. Gaziantep, Ocak-Ekim dönemi itibariyle 2019 yılının en fazla ihracat yapan 6. ili olma konumunu korudu. Bu başarıya ulaşılmasında emeği olan tüm sanayicilerimizi ve iş dünyamızı yürekten kutluyorum” diye konuştu.