loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

GELECEĞE HAZIR OLMALIYIZ

26 Mart 2021

TÜM DÜNYADA OLDUĞU GİBİ ÜLKEMİZ İÇİN DE 2020 YILI PANDEMİ, DOĞAL AFETLER VE BİRBİRİNDEN FARKLI SORUNLARLA MÜCADELE ETTİĞİMİZ ZOR BİR YIL OLDU. BU SÜRECİ ÖNÜMÜZDEKİ ZAMANLARDA SANIRIM PANDEMİ ÖNCESİ VE PANDEMİ SONRASI OLARAK İKİYE AYIRACAĞIZ. PANDEMİYLE BİRLİKTE ALIŞKANLIKLARIMIZ, YAŞAM ŞEKLİMİZ HIZLA DEĞİŞİRKEN, MERKEZİNDE ‘DİJİTALLEŞMENİN’ OLDUĞU ‘YENİ BİR DÜNYA DÜZENİNE’ DOĞRU HIZLA İLERLİYORUZ. BÜYÜK BİR YOL AYRIMI VE DÖNÜŞÜMÜN İÇERİSİNDEYİZ,  BU DÖNÜŞÜME DE AYAK UYDURMAK ZORUNDAYIZ.

2019 YILI ZORLU BAŞLASA DA ÜLKEMİZ ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 0.9 BÜYÜMÜŞ VE DÖRDÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 6 BÜYÜME GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ. BU RAKAMLARLA BİRLİKTE 2020 YILINA UMUTLA BAŞLAMIŞTIK LAKİN PANDEMİYLE BİRLİKTE TÜM DÜNYA EKONOMİLERİ BÜYÜK BİR ŞOK YAŞADI.

2020 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE TÜRKİYE YÜZDE 4,5 ORANINDA BÜYÜDÜ, ANCAK ÜLKEMİZDE DE İLK OLARAK MART AYINDA GÖRÜLEN SALGINLA BİRLİKTE ULUSLARARASI TİCARET SEKTEYE UĞRADI.

GÜMRÜKLERİN KAPANMASIYLA BİRLİKTE İHRACATIMIZDA AKSAMALAR YAŞADIK. EKONOMİMİZİN TEMELİNİ OLUŞTURAN ÜRETİM VE İHRACATTAKİ DURGUNLUK MAALESEF İŞ DÜNYAMIZI OLUMSUZ ETKİLEDİ.

GÜÇLÜKLER KARŞISINDA KAMUNUN SÜRECE DAİR REFLEKSLERİ İLE VERGİ, SGK PRİM BORÇLARI, KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ, FİNANSMANA ULAŞIM GİBİ KONULARDA ATTIĞI ADIMLAR VE SUNULAN İMKANLAR BU İLK DALGANIN ATLATILMASINI SAĞLADI.

DÜNYADA İLK ŞOKUN ATLATILMASI İLE BİRLİKTE ULUSLARARASI TİCARETİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKTI VE İHRACAT KANALLARI YENİDEN AÇILDI. KONTROLLÜ NORMAL OLARAK ADLANDIRILAN BU SÜREÇLE BİRLİKTE ÜRETİM VE İHRACATIMIZ YENİDEN CANLANDI. BU DOĞRULTUDA ÜLKEMİZ DE 3. ÇEYREKTE YÜZDE 6.7 ORANINDA BÜYÜDÜ.

GAZİANTEP OLARAK İSE PANDEMİYE RAĞMEN ÜRETİM, İHRACAT VE İSTİHDAMIMIZI SÜRDÜRDÜK.

ŞEHRİMİZİN GÜÇLÜ OLDUĞU GIDA ÜRÜNLERİ İLE KORUYUCU MASKE VE TULUM YAPIMINDA KULLANILAN KUMAŞLARIN ÜRETİMİ ÇOK DAHA STRATEJİK HALE GELDİ VE TÜM DÜNYANIN ÖNCELİKLİ İHTİYACI OLAN BU ÜRÜNLER GAZİANTEP’TEN GÖNDERİLDİ.

2019 YILINI TÜM GÜÇLÜKLERE RAĞMEN 7.5 MİLYAR DOLAR GİBİ REKOR İHRACATLA KAPATMIŞTIK, 2020’YE EN YÜKSEK OCAK AYI İHRACATI İLE BAŞLAMIŞTIK VE ŞUBAT AYINDA DA ARTIŞIMIZ DEVAM ETMİŞTİ.

ANCAK ÜLKEMİZDE SALGININ GÖRÜLMESİ İLE MART, NİSAN VE MAYIS AYLARINDA MAALESEF ŞEHRİMİZİN İHRACATINDA CİDDİ DÜŞÜŞLER OLDU. HAZİRAN AYI İTİBARİ İLE YENİDEN ARTIYA GEÇTİK VE GAZİANTEP OLARAK PANDEMİYE RAĞMEN, 2020 YILINI 7 MİLYAR 935 MİLYON 814 BİN DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİREREK REKORLA KAPATTIK. ŞEHRİMİZ 2020 YILINDA EN FAZLA İHRACAT YAPAN 5. İL OLDU.

BU YILIN OCAK-ŞUBAT DÖNEMİNDE İSE GAZİANTEP’İN İHRACATI GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 13,9 ORANINDA ARTIŞLA 1 MİLYAR 419 MİLYON 105 BİN DOLARA ULAŞTI. EN FAZLA İHRACAT YAPAN 5. İL OLMAYI DA SÜRDÜRÜYORUZ.

BU YORUCU SÜREÇTE SANAYİCİLER OLARAK HER ŞEYE RAĞMEN ÜRETİYOR, İHRAÇ EDİYOR VE İSTİHDAMIMIZI KORUYARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ.

 

TABİ MEVCUT SORUNLARLA UĞRAŞIRKEN BÜYÜK RESMİ DE KAÇIRMAMAK ZORUNDAYIZ.

DÜNYANIN NEREYE GİTTİĞİNİ DOĞRU OKUMALI VE YENİ DÜNYADAKİ YERİMİZİ BUGÜNDEN KONUMLANDIRMALIYIZ.

PANDEMİ BU YENİ DÜZENİN ALTYAPISINI HAZIRLADI.

PANDEMİ SÜRECİNİ BAŞARIYLA ATLATANLAR BU YENİ DÜNYADA ÖNCÜ ROL ÜSTLENECEKLER.

TÜRKİYE BU NOKTADA AVANTAJLI ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYOR.

AVRUPA PANDEMİYLE BİRLİKTE TEK TEDARİK MERKEZİ İLE ÇALIŞMANIN SIKINTILARINI ACI DA OLSA YAŞAYARAK GÖRDÜ. PANDEMİ DOLAYISIYLA ÇİN’E KARŞI DÜNYADA BİR UZAKLAŞMA SÖZ KONUSU. MAKUL FİYATA KALİTELİ ÜRETİM YAPAN ÜLKEMİZ, AVRUPA’YA YAKINLIĞI İLE DE DOLAYLI TEDARİKÇİ OLMAKTAN ÇIKIP DOĞRUDAN TEDARİKÇİ OLMA YÖNÜNDE İLERLİYOR. BUNUNLA BİRLİKTE SAVUNMA SANAYİNDEKİ ADIMLAR, YERLİ OTOMOTİV, KEŞFEDİLEN DOĞALGAZ REZERVLERİ GELECEĞİMİZ ADINA UMUT VERİYOR. SANAYİ DEVRİMLERİNİ KAÇIRMIŞ BİR ÜLKE OLARAK KURULACAK BU YENİ DÜNYA DÜZENİNİ BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜYORUM. DÜNYADA OYUN YENİDEN KURULUYOR VE SIFIRDAN BAŞLAMA İMKANI SUNUYOR.

TABİ ÜLKE OLARAK BİZİM DE KENDİMİZİ SORGULAMAMIZ, “YENİ NORMALLER” İLE YENİ BİR KONUMLANDIRMAYA HAZIR OLMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ. BURADA DEĞER ALGILARINI DA DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ. BİLİM İNSANLARINA, SAĞLIĞA, EĞİTİME, TEKNOLOJİYE VE AR-GE’YE DAHA ÇOK YATIRIM YAPMALIYIZ. ÖZELLİKLE DİJİTALLEŞMEYE VE TEKNOLOJİYE DAHA FAZLA KAYNAK AYIRMALIYIZ. YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİLERLE KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRETİMLER GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ.

E-TİCARET VE E-İHRACAT GİBİ PANDEMİYLE BİRLİKTE ÖNEMİ ÇOK DAHA ARTAN BU PAZARLARDAN DAHA FAZLA PAY ALABİLMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI HIZLANDIRMALIYIZ.

ŞİRKETLERİMİZ DE GÜNCEL KOŞULLARA KENDİNİ HAZIRLAMALI, YENİ TEKNOLOJİLERE ADAPTE OLMALI, SÜRECİ İYİ YÖNETMELİ VE TALEPLERİ İYİ ANALİZ ETMELİLER.

ÜLKEMİZİN ORTADOĞU’YA AÇILAN KAPISI KONUMUNDA OLAN GAZİ ŞEHRİMİZİN DE BU SÜREÇTE ÜRETİM ÇEŞİTLİLİĞİ VE İNSAN KAYNAĞI İLE ÇOK DAHA ÖNE ÇIKACAĞINA İNANIYORUM.

GAZİANTEP SANAYİ ODASI OLARAK BİZLER DE DEĞİŞİME YÖNELİK ANALİZLERDE BULUNUYOR, HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ PROJELERLE ŞEHRİMİZİN TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜNE VE DİJİTALLEŞMESİNE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ.

BU DOĞRULTUDA, UYGULAMALI KOBİ YETKİNLİK VE DÖNÜŞÜM MERKEZİ PROJESİ KAPSAMINDA TÜRKİYE’DE İLK 7 MODEL FABRİKADAN BİRİSİNİ GAZİANTEP’TE KURDUK. GSO MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ’NDE (GSO-MEM) BUGÜNE KADAR 8 BİN KİŞİYE MESLEKİ EĞİTİM VERDİK. GSO MESLEKİ YETERLİLİK BELGELENDİRME VE DANIŞMANLIK A.Ş.’DE TEHLİKELİ İŞ KOLLARINDA SINAV VE BELGELENDİRME YAPMAK ÜZERE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ. KADINLARIMIZIN İŞ HAYATINA KAZANDIRILMASI İÇİN TÜRKİYE’DE BİR İLK OLARAK GAZİANTEP KADIN GİRİŞİMCİ DESTEK MERKEZİ’Nİ (KAGİDEM) HAYATA GEÇİRDİK. PAYDAŞLARIMIZLA GAZİANTEP MEDİKAL SANAYİ ÜRÜNLERİ VE TEKNOLOJİLERİ PROGRAMI’NI (MESANTEP) BAŞLATTIK. SAVUNMA SANAYİNE YÖNELİK VAKIF ŞİRKETLERİMİZLE ÖNEMLİ BAĞLAR KURDUK VE SAHA İSTANBUL İLE ODAMIZ ARASINDA  “GAZİANTEP SAVUNMA SANAYİ GELİŞTİRME İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ”NÜ İMZALADIK. GAZİANTEP MAKİNE, METAL LABORATUVARI VE ISIL İŞLEM MERKEZİNİN KURULUMU İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR.

TABİ TÜM BUNLARIN TEMELİNDE DE SAĞLIK VAR VE ALINAN TEDBİRLERE UYMAMIZ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR.

MASKE, MESAFE, HİJYEN VE 14 KURALA BÜYÜK BİR TİTİZLİK GÖSTERMEK SURETİYLE VE AŞI UYGULANMALARININ SONUÇ VERMESİ İLE BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE BU ZOR GÜNLERİ DE YAKIN ZAMANDA ATLATACAĞIMIZA YÜREKTEN İNANIYORUM.

BU DUYGULARLA, KENDİ YAŞAMALARINI ORTAYA KOYARAK, GECE GÜNDÜZ DEMEDEN FEDAKARCA ÇALIŞAN TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYOR, ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM.

 

 

ADNAN ÜNVERDİ

GAZİANTEP SANAYİ ODASI

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

     

Ekli Dosyalar