loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

GELECEĞE HAZIR OLMALIYIZ

26 Mart 2021

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de 2020 yılı pandemi, doğal afetler ve birbirinden farklı sorunlarla mücadele ettiğimiz zor bir yıl oldu. Bu süreci önümüzdeki zamanlarda sanırım pandemi öncesi ve pandemi sonrası olarak ikiye ayıracağız. Pandemiyle birlikte alışkanlıklarımız, yaşam şeklimiz hızla değişirken, merkezinde ‘dijitalleşmenin’ olduğu ‘yeni bir dünya düzenine’ doğru hızla ilerliyoruz. Büyük bir yol ayrımı ve dönüşümün içerisindeyiz,  bu dönüşüme de ayak uydurmak zorundayız.

2019 yılı zorlu başlasa da ülkemiz üçüncü çeyrekte yüzde 0.9 büyümüş ve dördüncü çeyrekte yüzde 6 büyüme gerçekleştirmişti. Bu rakamlarla birlikte 2020 yılına umutla başlamıştık lakin pandemiyle birlikte tüm dünya ekonomileri büyük bir şok yaşadı.

2020 yılının ilk çeyreğinde Türkiye yüzde 4,5 oranında büyüdü, ancak ülkemizde de ilk olarak mart ayında görülen salgınla birlikte uluslararası ticaret sekteye uğradı.

Gümrüklerin kapanmasıyla birlikte ihracatımızda aksamalar yaşadık. Ekonomimizin temelini oluşturan üretim ve ihracattaki durgunluk maalesef iş dünyamızı olumsuz etkiledi.

Güçlükler karşısında kamunun sürece dair refleksleri ile vergi, SGK prim borçları, kısa çalışma ödeneği, finansmana ulaşım gibi konularda attığı adımlar ve sunulan imkanlar bu ilk dalganın atlatılmasını sağladı.

Dünyada ilk şokun atlatılması ile birlikte uluslararası ticaretin önündeki engeller kalktı ve ihracat kanalları yeniden açıldı. Kontrollü normal olarak adlandırılan bu süreçle birlikte üretim ve ihracatımız yeniden canlandı. Bu doğrultuda ülkemiz de 3. çeyrekte yüzde 6.7 oranında büyüdü.

Gaziantep olarak ise pandemiye rağmen üretim, ihracat ve istihdamımızı sürdürdük.

Şehrimizin güçlü olduğu gıda ürünleri ile koruyucu maske ve tulum yapımında kullanılan kumaşların üretimi çok daha stratejik hale geldi ve tüm dünyanın öncelikli ihtiyacı olan bu ürünler Gaziantep’ten gönderildi.

2019 yılını tüm güçlüklere rağmen 7.5 milyar dolar gibi rekor ihracatla kapatmıştık, 2020’ye en yüksek ocak ayı ihracatı ile başlamıştık ve şubat ayında da artışımız devam etmişti.

Ancak ülkemizde salgının görülmesi ile mart, nisan ve mayıs aylarında maalesef şehrimizin ihracatında ciddi düşüşler oldu. Haziran ayı itibari ile yeniden artıya geçtik ve Gaziantep olarak pandemiye rağmen, 2020 yılını 7 milyar 935 milyon 814 bin dolar ihracat gerçekleştirerek rekorla kapattık. Şehrimiz 2020 yılında en fazla ihracat yapan 5. il oldu.

Bu yılın Ocak-Şubat döneminde ise Gaziantep’in ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,9 oranında artışla 1 milyar 419 milyon 105 bin dolara ulaştı. En fazla ihracat yapan 5. il olmayı da sürdürüyoruz.

Bu yorucu süreçte sanayiciler olarak her şeye rağmen üretiyor, ihraç ediyor ve istihdamımızı koruyarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya devam ediyoruz.

 

Tabi mevcut sorunlarla uğraşırken büyük resmi de kaçırmamak zorundayız.

Dünyanın nereye gittiğini doğru okumalı ve yeni dünyadaki yerimizi bugünden konumlandırmalıyız.

Pandemi bu yeni düzenin altyapısını hazırladı.

Pandemi sürecini başarıyla atlatanlar bu yeni dünyada öncü rol üstlenecekler.

Türkiye bu noktada avantajlı ülkelerin başında geliyor.

Avrupa pandemiyle birlikte tek tedarik merkezi ile çalışmanın sıkıntılarını acı da olsa yaşayarak gördü. Pandemi dolayısıyla Çin’e karşı dünyada bir uzaklaşma söz konusu. Makul fiyata kaliteli üretim yapan ülkemiz, Avrupa’ya yakınlığı ile de dolaylı tedarikçi olmaktan çıkıp doğrudan tedarikçi olma yönünde ilerliyor. Bununla birlikte savunma sanayindeki adımlar, yerli otomotiv, keşfedilen doğalgaz rezervleri geleceğimiz adına umut veriyor. Sanayi devrimlerini kaçırmış bir ülke olarak kurulacak bu yeni dünya düzenini bir fırsat olarak görüyorum. Dünyada oyun yeniden kuruluyor ve sıfırdan başlama imkanı sunuyor.

Tabi ülke olarak bizim de kendimizi sorgulamamız, “yeni normaller” ile yeni bir konumlandırmaya hazır olmamız çok önemli. Burada değer algılarını da değiştirmek zorundayız. Bilim insanlarına, sağlığa, eğitime, teknolojiye ve Ar-Ge’ye daha çok yatırım yapmalıyız. Özellikle dijitalleşmeye ve teknolojiye daha fazla kaynak ayırmalıyız. Yerli ve milli teknolojilerle katma değeri yüksek üretimler gerçekleştirmeliyiz.

E-ticaret ve e-ihracat gibi pandemiyle birlikte önemi çok daha artan bu pazarlardan daha fazla pay alabilmek için çalışmalarımızı hızlandırmalıyız.

Şirketlerimiz de güncel koşullara kendini hazırlamalı, yeni teknolojilere adapte olmalı, süreci iyi yönetmeli ve talepleri iyi analiz etmeliler.

Ülkemizin Ortadoğu’ya açılan kapısı konumunda olan Gazi şehrimizin de bu süreçte üretim çeşitliliği ve insan kaynağı ile çok daha öne çıkacağına inanıyorum.

Gaziantep Sanayi Odası olarak bizler de değişime yönelik analizlerde bulunuyor, hayata geçirdiğimiz projelerle şehrimizin teknolojik dönüşümüne ve dijitalleşmesine öncülük ediyoruz.

Bu doğrultuda, Uygulamalı Kobi Yetkinlik ve Dönüşüm Merkezi Projesi kapsamında Türkiye’de ilk 7 Model Fabrikadan birisini Gaziantep’te kurduk. GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) bugüne kadar 8 bin kişiye mesleki eğitim verdik. GSO Mesleki Yeterlilik Belgelendirme ve Danışmanlık A.Ş.’de tehlikeli iş kollarında sınav ve belgelendirme yapmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadınlarımızın iş hayatına kazandırılması için Türkiye’de bir ilk olarak Gaziantep Kadın Girişimci Destek Merkezi’ni (KAGİDEM) hayata geçirdik. Paydaşlarımızla Gaziantep Medikal Sanayi Ürünleri ve Teknolojileri Programı’nı (MESANTEP) başlattık. Savunma sanayine yönelik Vakıf Şirketlerimizle önemli bağlar kurduk ve Saha İstanbul ile Odamız arasında  “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolü”nü imzaladık. Gaziantep makine, metal laboratuvarı ve ısıl işlem merkezinin kurulumu için çalışmalarımız sürüyor.

Tabi tüm bunların temelinde de sağlık var ve alınan tedbirlere uymamız büyük önem taşıyor.

Maske, mesafe, hijyen ve 14 kurala büyük bir titizlik göstermek suretiyle ve aşı uygulanmalarının sonuç vermesi ile birlik ve beraberlik içerisinde bu zor günleri de yakın zamanda atlatacağımıza yürekten inanıyorum.

Bu duygularla, kendi yaşamalarını ortaya koyarak, gece gündüz demeden fedakarca çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

 

      Adnan Ünverdi

Gaziantep Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

Ekli Dosyalar