loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

ÖNCELİĞİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR SANAYİYE ODAKLANMAK

11 Ağustos 2022

ÖNCELİĞİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR SANAYİYE ODAKLANMAK

SİYASİ VE JEOPOLİTİK GELİŞMELERİN KÜRESEL EKONOMİYE YANSIMALARI, DOĞAL KAYNAKLARIN HIZLA TÜKETİLMESİ İLE DOĞAYA DUYARLI ÜRETİMLERİN ÖNE ÇIKTIĞI, GELİŞEN TEKNOLOJİLERLE ÜRETİM VE TİCARETİN DİJİTALLEŞTİĞİ BİR EKOSİSTEMDE VAR OLABİLMEMİZ İÇİN ELİMİZİ DE ÇABUK TUTMALIYIZ.

GÜÇLÜ BİR EKONOMİ İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR SANAYİ BUGÜN BİZİM İÇİN EN ÖNEMLİ KONU BAŞLIĞI HALİNE GELİRKEN, GAZİANTEP SANAYİ ODASI OLARAK DA ÇALIŞMALARIMIZI BU EKSENDE YÜRÜTÜYORUZ.

VERİMLİLİK VE YEŞİL DÖNÜŞÜM, MESLEKİ EĞİTİM VE BUNA BAĞLI OLARAK YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ, SAVUNMA SANAYİ, TEKNOLOJİK GELİŞMELERE UYUM SAĞLAMA GİBİ KONULARDA SANAYİMİZİ GELECEĞE TAŞIYACAK VE SÖZ SAHİBİ YAPACAK PROJELERLE SANAYİMİZDEKİ DÖNÜŞÜME ÖNCÜLÜK EDİYORUZ.

İKLİM YASASI İLE DOĞAYA DUYARLI ÜRETİM VE AB MUTABAKATI ÇERÇEVESİNDE SINIRDA KARBON UYGULAMASI SANAYİMİZİN GELECEĞİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR.

YEŞİL MUTABAKAT KONUSUYLA İLGİLİ ODAMIZ ÖNCÜLÜĞÜNDE, GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ, HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ, GAZİANTEP ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜĞÜ, MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI, İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI VE ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI TARAFINDAN KURULAN ÇALIŞMA GRUBUMUZ FİRMALARIMIZI AB YEŞİL MUTABAKAT KRİTERLERİNE HAZIRLAMAK İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR.

ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK MODEL FABRİKASI OLAN GAZİANTEP MODEL FABRİKA’DA YALIN ÜRETİM, VERİMLİLİK, DİJİTALLEŞME VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ GİBİ KONULARDA FİRMALARIMIZA YÖNELİK EĞİTİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR. DİJİTALLEŞME VE YÜKSEK TEKNOLOJİNİN SANAYİMİZE ADAPTASYONUNU SAĞLAMAK, BUNA BAĞLI OLARAK SAVUNMA SANAYİ VE MEDİKAL SEKTÖRÜNDE ŞEHRİMİZİ ÖNEMLİ BİR MERKEZ HALİNE GETİRMEK, ÜRETİMDE KATMA DEĞER VE KARLILIĞI ARTIRMAK, KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİN ARTIRILMASINI SAĞLAMAK VE İŞ GÜCÜNE DAHİL ETMEK, YENİ OSB’LERİMİZİ TAMAMLAYARAK ÜRETİM, İHRACAT VE İSTİHDAMIMIZI DAHA DA YUKARILARA TAŞIMAK İÇİN DE ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK.

TABİ BİZ BUNLARI YAPAMAYA ÇALIŞIRKEN ÇOK ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇTİĞİMİZİN DE FARKINDAYIZ.

ANCAK KAYBEDECEK ZAMANIMIZIN DA OLMADIĞINI BİLİYORUZ. DAHA PANDEMİNİN YARALARINI SARAMADAN PATLAK VEREN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞIYLA BİRLİKTE ARTAN RİSKLER, YÜKSEK ENFLASYON, ENERJİ VE HAMMADDE FİYATLARINDAKİ ARTIŞLAR, KONTEYNER VE LOJİSTİK KONUSU GİBİ TÜM DÜNYANIN SORUNU HALİNE GELEN KONULARA RAĞMEN BİZ BU DÖNÜŞÜMÜ SANAYİCİLERİMİZLE BİRLİKTE BAŞARACAĞIMIZA YÜREKTEN İNANIYORUZ.

BU HEDEFLERİMİZİ DE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZDE SADECE GAZİANTEP İÇİN DEĞİL TÜM BÖLGE SANAYİMİZ İÇİN YENİ BİR DÖNEMİN KAPILARINI ARALAYACAĞIZ.

BUGÜN KENT SANAYİMİZ TÜM GÜÇLÜKLERE RAĞMEN ÜRETİM, İHRACAT VE İSTİHDAMI İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR.

İSTANBUL SANAYİ ODASI (İSO) TARAFINDAN "TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU 2021 ARAŞTIRMASI’NA GÖRE GAZİ ŞEHRİMİZİN ÖNCEKİ YIL 29 OLAN FİRMA SAYISI 33'E YÜKSELMİŞTİR. İSO İKİNCİ 500’DEKİ 38 FİRMA SAYISI İLE BİRLİKTE GAZİANTEP’TEN TOPLAM 71 FİRMA, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 1000 SANAYİ KURULUŞU ARASINDA YER ALMIŞTIR.

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ (TİM) TARAFINDAN HAZIRLANAN "İLK 1000 İHRACATÇI FİRMASI" ARAŞTIRMASINDA 2021 YILINA GÖRE ŞEHRİMİZ 71 FİRMA İLE 3'ÜNCÜ SIRADA BULUNMAKTADIR.

ŞEHRİMİZ, TOBB SANAYİ VERİTABANI ESAS ALINARAK HAZIRLANAN “SANAYİNİN LİDERLERİ” LİSTESİNDE, 130 ÜRÜNDE BİRİNCİ, 117 ÜRÜNDE İKİNCİ VE 94 ÜRÜNDE İSE ÜÇÜNCÜ OLMAK ÜZERE 341 ÜRÜN İLE 8’İNCİ SIRADA YER ALMIŞTIR.

 GAZİANTEP HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ “YENİ DÜNYANIN” DA ÖNCÜ VE ÖRNEK KENTİ OLMAYA DEVAM EDECEK.