loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

YAPI VE İNŞAAT FUARINDA, SEKTÖRÜN DÜNÜ VE BUGÜNÜ ANLATILDI

YAPI VE İNŞAAT FUARINDA, SEKTÖRÜN DÜNÜ VE BUGÜNÜ ANLATILDI

BUILDEAST Yapı, İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı’nda sektöre yönelik seminerler düzenlendi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi ve Akort Fuarcılık işbirliğinde ikincisi düzenlenen, BUILDEAST Yapı, İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı’nda sektöre yönelik seminerler düzenlendi.

Ortadoğu Fuar Merkezi’nde yapılan seminerlerde, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Ersoy, “Onarım ve Güçlendirme”, Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hanifi Çanakçı, “Kazıklı Temel Uygulama ve Yapım Şekilleri”,  Hasan Kalyoncu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Yüksek Lisans Öğrencisi İç Mimar Vijdan Aktaş "Kerpiç Yapılar", Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Arayıcı tarafından da, “Enerji Tüketimi ve Örnek Uygulamalar” konusunda katılımcılara sunumlar yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Ersoy, binaların depreme karşı onarılması ve güçlendirilmesi sırasında durum teşhisinin iyi yapılması gerektiğini belirterek, aksi takdirde güçlendirmenin yarardan çok zararı olabileceğini söyledi.

-PROF. DR. HANİFİ ÇANAKÇI’DAN, KAZIKLI TEMEL UYGULAMA VE YAPIM ŞEKİLLERİ SEMİNERİ

Meslek içi eğitimler kapsamında düzenlenen seminerde de Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hanifi Çanakçı, “Kazıklı Temel Uygulama ve Yapım Şekilleri” konusunda bilgiler verdi. Prof. Dr. Hanifi Çanakçı kazıklı temeller, kullanım alanları ve yapım yöntemleri hakkında sunum yaparak katılımcıların sorularını yanıtladı.

-VİJDAN AKTAŞ, KERPİÇ YAPILARI ANLATTI

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Yüksek Lisans Öğrencisi Mimar İç Mimar Vijdan Aktaş "Kerpiç Yapılar" üzerine yapmış olduğu araştırmalarla ilgili sunum yatı.

Aktaş, kerpiç yapıların yapım teknikleri, yapı güvenilirliği, tarihten günümüze kadar kolon kerpiç yapılar, yatay mimarinin ve ekolojik binaların yapımında kerpiç malzemenin ne kadar önemli olduğunu ve dünyada yapılan araştırmalara göre insanların üçte birinin kerpiç yapılarda yaşadığını ve dünyadaki resmi özel yapıların kerpiçle yapıldığını, kerpiçin enerji tasarrufunda da son derece önemli olduğunu anlattı.

-PROF. DR. YUSUF ARAYICI, ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ÖRNEK UYGULAMALAR HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

Ülkemizin enerji üretim ve tüketimi hakkında değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Yusuf Arayıcı, dünya genelinde diğer ülkelerle kıyaslandığında ülkemizin şu anda enerji konusunda geride olduğunu, acak gerekli planlamalarla enerji üretim ve tüketimi konusunda önemli mesafeler kat edebileceğimizi kaydetti. Arayıcı, diğer ülkelerde uygulanan örnek projelerden görseller paylaştı.

Düzenlenen seminerlerin sonunda konuşmacılara plaket takdiminde bulunuldu