loading

Sosyal medya hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

GASİMEP Projesi

GASİMEP Projesi

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gaziantep Sanayi Odası arasında imzalanan protokolle yürürlüğe girmiş olan GASİMEP (Gaziantep Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi) , İkili Mesleki Eğitim Programları Yönergesi kapsamında M.Rüştü Uzel MTAL ile uygulanmaya başlanacaktır. Ülkemiz ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmeler buna bağlı olarak sanayi sektöründe üretim artışları nitelikli eleman ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

GASİMEP Projemizin alt yapısını oluşturan OSB faaliyetlerinden edinilen tecrübeler ışığında, yeni bir uygulama ile eğitimlerde mesleki açık öğretim lisesi çerçeve öğretim programlarının kullanılması öngörülerek bireylerin meslek lisesi diplomasına ulaşabilmesi aşamasında iş ve işlemlerin azaltılması, mükerrer eğitimlerin ortadan kaldırılması ile devletimize, sanayicimize ve bireylere kolaylık sağlanması amaçlanmıştır. Projemizin amacı Gaziantep ilinde mesleki ve teknik eğitim veren okullar ile özel sektör arasındaki iş birliği ve ilişkilerin güçlendirilmesi, ilimizdeki mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılması, ilimiz sanayisinin kalifiye personel probleminin ortadan kaldırılması, mesleği olmayan okul eğitimi dışında kalmış kişilerin istihdama kazandırılmasına katkı sağlanmasıdır.

2018– 2019 eğitim öğretim yılından başlayarak GASİMEP uygulamalarında ikili mesleki eğitim çerçeve öğretim programlarının uygulanabilmesi açısından  Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi ile M.Rüştü Uzel MTAL in bünyesinde 7 farklı alan ve 9 dalda Mesleki Açık Öğretim programlarının açılarak,  iş ve işlemlerinin iki kurumun koordineli olarak yürütmesi, 3308 sayılı kanun gereği verilmesi gereken işletmede mesleki eğitim öğretim hizmetlerinin Gaziantep Sanayi Odası üyesi işletmelerde Gaziantep Organize Sanayi Bölgesindeki sektör ihtiyaçları doğrultusunda sürdürülmesi sağlanmaktadır.

ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI HAZIRLANAN VE EĞİTİM VERİLECEK ALAN VE DALLAR;

1-MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI                                 

1.1. Bilgisayarlı Makine İmalatı Dalı

2-METAL TEKNOLOJİSİ ALANI                                              

2.1. Metal Doğrama Dalı

2.2. Kaynakçılık Dalı

3-MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIM ALANI            

3.1. İç Mekan ve Mobilya Teknolojisi Dalı

4-MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ ALANI

4.1. İş Makinaları Dalı

5-ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI                        

5.1. Endüstriyel Bakım Onarım Dalı

6-TEKSTİL TEKNOLOJİSİ ALANI                                           

6.1. İplik Üretim Dalı

7-GIDA TEKNOLOJİSİ ALANI                                       

7.1. Gıda Kalite Kontrol Dalı

7.2. Gıda İşleme Dalı

GASİMEP MODELİNİN İŞLEYİŞİ:

Ön Kayıt: İkili Mesleki Eğitime dahil olmak isteyen ve 9. Sınıfı tamamlamış olan gençlerimiz Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi Kayıt Masasına başvurarak, ön kayıtlarını yaparlar.

Alan Seçimi: Öğrenciler, temel eğitim bilgilerinin görülmesi, genel bilgi seviyesi ve yeterliliklerinin ölçülmesi amacı ile bir takım testlere tabi tutulurlar. Meslek Alanı/Dalı ile ilgili uygunluk tespiti için MES-YET (Mesleki Yatkınlık Testi), MEBET (Mesleki Beceri Testi) testleri uygulanır. Bu test sonuçları ve yapılan mülakatlara göre, öğrenciler için en uygun meslek seçimi yapılarak ilgili alana/dala yönlendirilir. Meslek seçimi yapılan öğrenci bir işletme ile eşleştirilerek sözleşme imzalanır.

Kesin Kayıt: Sözleşme imzalanan öğrencinin Milli Eğitim Bakanlığı’nın e yaygın sistemine kesin kaydı yapılır. Kayıt tarihi itibari ile eşleştirildiği işletmede SGK girişi yapılır. Öğrencilerimizin eğitim süresi boyunca tüm eğitim ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanır.

Mezuniyet ve İstihdam: Eğitim süresince ve sonunda yapılacak sınavları başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz mezun edilir ve eşleştirildiği işletmede tam zamanlı istihdam edilir. Kültür derslerini açık mesleki liseden tamamlayan öğrencilerimize meslek lisesi diploması ve iş yeri açma belgesi verilir.

MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ MODEL

  • GASİMEP Mesleki Eğitim Modelinin hedefi; Sanayinin istediği nitelikte elemanların sosyal yönden de geliştirilerek yetiştirilmesinin sağlanması ve insanların mesleki yeterliliklerini en iyi gösterebilecekleri alanlarda eğitimlerinin yapılmasıdır.
  • GASİMEP İkili Mesleki Eğitimi içine alan yeni bir mesleki eğitim modelidir.
  • Öğrenciler beceri ve yeteneklerine (Mesleki Beceri Testi ile) en uygun alana yerleştirilirler.
  • Sınıfı tamamlamış olan öğrenciler bu programa dahil olabilirler.
  • Sınıfa kayıt olan öğrenciler bir işletme ile eşleştirilir ve tüm eğitim hayatı boyunca eşleştirildiği işletmesinin öğrencisi olur.
  • Sınıfta alanına uygun dala yönlendirilir ve uygulamalı işletmede beceri eğitimine başlar.
  • Sınıf sonunda mezun olan öğrenci eşleştirildiği işletmede istihdam edilir.

LİNK: http://gsomem.com.tr/Content.aspx?SayfaID=117